Parafia Św. Antoniego w Dąbrówce Małej

Wszystko o parafii

Historia kościoła

— Parafia w Dąbrówce Małej na przestrzeni lat —

Dzieje Dąbrówki Małej, jednej ze wschodnich dzielnic Katowic, sięgają XV wieku. U swego zarania była to mała wieś wchodząca w skład księstwa siewierskiego. W drugiej połowie XIX wieku dzięki rozwojowi okolicznego przemysłu (m.in. kopalnie, huty) jej ludność liczyła już ponad 2 tys. osób. Na początku XX wieku wzniesiono tutaj ratusz i neobarokowy kościół św. Antoniego. W latach 1919-1921 mieszkańcy Dąbrówki walczyli w powstaniach śląskich i brali udział w plebiscycie. W 1960 roku Dąbrówka Mała razem z Szopienicami została przyłączona do Katowic.

Zdjęcie kościoła św. Antoniego w Dąbrówce Małej z 1937 roku

Kościół św. Antoniego, wg projektu J. Meyersa i R. Fiszera z Wrocławia, został wybudowany w latach 1911-1912. Jego trójnawowa konstrukcja o charakterze bazylikowym prezentuje styl neobarokowy z elementami modernizmu. W fasadzie świątyni znajduje się okazała wieża. Wyposażenie kościoła posiada elementy neoromańskie (m.in. ołtarz główny, ambona, konfesjonały, balaski i rzeźba Piety) oraz neobarokowe (ołtarze boczne). Te ostatnie powstały w pracowni wrocławskiego rzeźbiarza M. Laua w 1916 roku. Natomiast autorem malowideł ściennych (1933-1934) nad wspomnianymi ołtarzami był krakowski malarz – Pawlikowski. Uroczyste poświęcenie kościoła nastąpiło 17 listopada 1912 roku. Dwa lata później jego wnętrza wzbogaciły się o pięknie brzmiące organy. W 1916 roku przy świątyni założono klasztor sióstr św. Jadwigi, a w połowie lat 30. XX wieku wybudowano dom parafialny. W 1948 roku podczas wielkiej wichury, która przeszła nad Katowicami, zniszczeniu uległa część kopuły wieży kościoła. Z kolei w latach 80. XX wieku przebudowano prezbiterium świątyni i wzniesiono dom katechetyczny.

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej powstała w 1911 roku. W jej dokumentach odnotowane są najważniejsze wydarzenia z życia parafii. Posiada ona również dane archiwalne o wszystkich osobach duchownych (proboszczach, wikariuszach) oraz świeckich – od pokoleń związanych z dziejami wspólnoty św. Antoniego. Codzienny rytm życia społeczności parafialnej wyznaczają celebracje mszy świętych, okolicznościowe nabożeństwa, sprawowane sakramenty, pielgrzymki wiernych, obchody ważnych rocznic i jubileuszy oraz wizyty dostojników kościelnych. Przy parafii istnieje oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Katowickiej. Od 1993 roku wydaje ona także miesięcznik pt. Posłaniec Świętego Antoniego.

Znajdź szybko, czego szukasz

— Wszystko o parafii —

Galeria zdjęć

— Najnowsze fotografie —